8.2 Теоретичні відомості

КЛАСИФІКАЦІЯ ВІТАМІНІВ

Вітаміни – низькомолекулярні органічні сполуки різноманітної хімічної природи, що не синтезуються (чи такі, що синтезуються в недостатній кількості) в організмі людини і більшості тварин, які надходять з їжею і є необхідними для каталітичної активності ферментів, що визначають біохімічні і фізіологічні процеси в живому організмі. Вітаміни відносяться до незамінних мікрокомпонентів їжі, на відміну від макрокомпонентів – білків, ліпідів і вуглеводів.

Вітаміни поділяють на водо- і жиророзчинні.

До водорозчинних вітамінів відносять вітаміни С, групи В, РР і вітамін Н, до жиророзчинних - вітаміни А, D, E і K.

Виділяють також групу вітаміноподібних сполук, до яких відносять біофлавоноїди (вітамін Р), холін, інозит, вітамін U, карнитин, оротова (вітамін В13), пангамова (вітамін В15) і параамінобензойна кислоти, вітамін F.

ЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ ОРГАНІЗМУ ВІТАМІНАМИ

Потреба людини у вітамінах залежить від його віку, стану здоров'я, характеру діяльності, пори року, змісту в їжі основних макрокомпонентів живлення.

Розрізняють три ступеня забезпеченості організму вітамінами :

– авітаміноз – повна відсутність вітамінів;

– гіповітаміноз – нестача вітамінів, іноді відсутність якого-небудь одного або декількох вітамінів;

– гіпервітаміноз – надмірний вміст вітамінів.

Частіше трапляються випадки гіповітамінозу, особливо в зимовий і весняний періоди.

Причини, що ведуть до зниження вмісту вітамінів наступні :

– виробництво продуктів харчування, призначених для тривалого зберігання;

– схильність до продуктів  що практично не містять вітамінів (наприклад, білий хліб, солодощі);

– незбалансоване харчування;

– зловживання дієтами;

– зловживання палінням і прийомом алкоголю;

– залежність від додаткових навантажень на роботі і в транспорті;

– збільшення числа стресових ситуацій.

Авітамінози є причиною серйозних захворювань, іноді зі смертельними наслідками.

Випадки гіпервітамінозу трапляються рідко, а потенційна токсичність надлишку в організмі жиророзчинних і водорозчинних вітамінів є різною. Жиророзчинні вітаміни здатні накопичуватися в жировій тканині організму. Їх підвищена кількість в результаті надмірного споживання окремих продуктів або додаткового прийому вітамінних препаратів може призвести до появи симптомів токсичної дії. Підвищений прийом водорозчинних вітамінів призводить зростання виділення надлишку з організму – в організмі вони не накопичуються. Проте за великого передозування і водорозчинні вітаміни можуть бути небезпечні для організму. Особливо це відноситься до ніацину (РР), за надлишку якого можливе ураження печінки, а передозування вітаміну В6 супроводжується порушенням функцій нервової системи. Норми споживання вітамінів наводяться в нормативних документах, зокрема в такому документі як "Норми фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії".

Вітаміни за своїм складом і спрямованістю дії значно відрізняються один від одного. Виділяють 13 вітамінів, які мають велике значення для збагачення продуктів харчування. У виробництві продуктів, природні вітаміни руйнуються, тому необхідно поповнювати їх кількість шляхом збагачення. У ряді країн існує спеціальне законодавство з застосування вітамінів для збагачення продуктів харчування.

Прийнято вважати, що необхідно вітамінізувати наступні групи продуктів харчування: борошно для хлібопекарської промисловості; шліфований рис для приготування відповідних виробів; продукти дитячого харчування; молочні продукти і маргарин.

ВПЛИВ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ОБРОБКИ СПОСОБІВ та термінів ЗБЕРІГАННЯ НА ВІТАМІНИ

Умови і тривалість зберігання сировини, умови транспортування і переробки для кожного виду харчової продукції вносять свої особливості в процес біохімічних змін вітамінів.

Так, швидкість окиснення і втрати вітамінних властивостей ретинолу (вітамін А) і каротиноїдів, які знаходяться в жирах залежать від швидкості окислення жирів. Високою стабільністю характеризується вітамін А, розчинений в олії, такий, що міститься в сухому молоці, картопляних чіпсах. Каротин має високу стійкість у безалкогольних напоях і концентрованих соках. Під час варіння продуктів у воді руйнування вітаміну. Молоко, що освітлюється денним світлом протягом 6 годин, втрачає до 10% вітаміну А. Вміст вітаміну А змінюється так само і під час висушування і стерилізації плодоовочевої продукції.

Тіамін (вітамін В1) є нестійким в лужних розчинах, але зберігається в кислому середовищі навіть за нагрівання до 120ºС. Тіамін стійкий в продуктах, що містять агар, желатин і декстрин. Діоксид сірки повністю руйнує тіамін. Під час заморожуванні харчових продуктів ферменти тіаміназа і поліфенолоксидаза руйнують вітамін В1. Нарізані або тонко подрібнені харчові продукти втрачають 20...70%  вітаміну В1.

Рибофлавін (вітамін В2) в продуктах зустрічаються в зв'язаному і вільному стані. Він легко екстрагується під час миття продуктів, баланшируванні, але є відносно стійким до окиснення за низького значення рН. У кислому середовищі не руйнується навіть за температури 130ºС. Дуже чутливий до світла, особливо якщо знаходиться в молоці.

Фолієва кислота  в харчових продуктах зустрічається в різних формах, у вигляді вільних і зв'язаних фолатів. У технологічному процесі переробки плодів, овочів і молока втрачається сумарно 70% вільних і 45% загальних фолоатів. При тому, що під час баланшируванні паром втрачається 10% фолатів, в процесі приготування їжі під тиском – 20%, під час варіння у відкритих котлах до 25...30%.

Піридоксин (вітамін B6) в кислих і лужних середовищах стабільний. Основні втрати відбуваються під час розчинення у воді. В процесі приготування заморожених овочів втрати складають від 20...40%; під час варіння – 50%; у консервованому м'ясі активність втрачається на 40%, в консервованих овочах на 60...80%, в заморожених на 40...60%.

Аскорбінова кислота (вітамін С) легко екстрагується водою з харчової сировини. У тканинах руйнується шляхом окиснення під дією ферменту аскорбатоксидази, пероксидази, цитохромоксидазиы, поліфенолоксидази. Легко окислюється киснем повітря, у присутності слідів міді або заліза. Швидко руйнується у присутності вітаміну В2. Від руйнування оберігає сульфірування. Теплова обробка призводить до зниження вмісту вітаміну С. Втрати за баланширування залежать від ступеня подрібнення сировини і кількості води, що додається. Кисень повітря швидко руйнує вітамін С, тому висушені на сонці овочі і фрукти не містять вітаміну С. У анаеробних умовах руйнування вітаміну С відбувається інтенсивно, особливо у присутності сахарози і фруктози, під час цього процесу утворюється фурфурол.

АСКОРБІНОВА КИСЛОТА (ВІТАМІН С)

Вітамін С (L-аскорбінова кислота (АК)) уперше був виділений з лимона. У хімічному відношенні є γ-лактоном 2,3-дегідро-4-гулоновой кислоти, легко переходить в окиснену форму – L-дегідроаскорбиновую кислоту (ДАК).

Обидві форми є біологічно активними та присутні у харчових продуктах. Накопичення ДАК відбувається під час кулінарного оброблення та зберігання харчової сировини. Після тривалого теплового впливу та зберігання співвідношення АК:ДАК у продуктах становить 1:1. У консервованих продуктах – 1 : 2.

Вітамін С бере участь у багатьох біохімічних окиснювально-відновних процесах в організмі, має антиоксидантну дію, сприяє регенерації і загоєнню тканин, підтримує стійкість організму до різних видів стресів; забезпечує нормальний імунологічний і гематологічний статус.

Усю необхідну кількість вітаміну С людина отримує з їжею. Основні його джерела – овочі, фрукти, ягоди: чорна смородина (70...400 мг/100г), плоди шипшини (до 1500 мг), червоний перець (100...300 мг), зелена цибуля (60 мг), капуста (30...50 мг), картопля (10...40 мг), петрушка (150 мг), лимон (40...50 мг) тощо. Молоко містить близько 1 мг вітаміну С на 100 г продукту.

Вітамін С не синтезується організмом людини та не відкладається, тому повинен постійно надходити з харчовими продуктами.

Для дорослих та дітей, що проживають в сприятливих кліматичних умовах, добова потреба в аскорбіновій кислоті становить 50…100 мг. Згідно "Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах та енергії" добова потреба в аскорбіновій кислоті становить:

для дітей віком від 3 місяці до 6 років…....

30...55 мг

для дітей віком від 7 до 13 років…………..

60...75 мг

для дівчат віком від 14 до 17 років……….

75 мг

для юнаків віком від 14 до 17 років………

80 мг

для дорослих чоловіків……………………..

80 мг

для жінок…………………………………….

70 мг

Відсутність вітаміну С викликає хворобу, що називається цингою – одне з перших відомих захворювань, пов'язаних з дефіцитом вітамінів. Вітамін С є необхідним для синтезу колагену – білка, що формує основну тканину, яка утримує зуби в яснах, сприяє регенерації шкіри, забезпечує міцність кісток і т.д., від колагену залежить структура капілярів і правильне утворення сполучної тканини.

В результаті припинення надходження вітаміну С в організм починається випадіння зубів, утворюються підшкірні гематоми, з'являється крихкість кісток. Відмовляють нирки і легені, може наступити смерть.

Гіповітаміноз спостерігається в зимово-весняний період. За нестачі вітаміну С спостерігається сонливість, втомлюваність, знижується опірність організму до застудних захворювань. 

Високі дози вітаміну С можуть викликати появу каменів у нирках, порушувати функції підшлункової залози та знижувати синтез інсуліну.

Вітамін С використовується для збагачення соків, водорозчинних напоїв, сухих сніданків, молока, в якості хлібопекарського поліпшувача, для збереження кольору м'ясних продуктів спільно з нітратами і нітритом.

Зменшити втрати вітаміну С можна такими способами:

– подрібнення рослинної сировини слід здійснювати після попереднього бланшування (оброблення гарячою водою або паром). В результаті цього інактивуєтсья аскорбатоксидаза, втрати вітаміну С у подрібнених або очищених продуктах зменшуються;

– під час варіння продукти, що містять аскорбінову кислоту, слід занурювати в киплячу воду, оскільки вона містить менше кисню, ніж холодна; крім того, це скорочує тривалість теплового оброблення та доведення страви до готовності; ще менші втрати вітаміну спостерігаються під час варіння паром;

– вітамін С є стійким у кислому середовищі навіть під час кип'ятіння (якщо під час приготування салату в капусту додати лимонну або оцтову кислоту, то вітамін С зберігається краще).