4.2.5. Вимоги до пожежної безпеки офісних приміщень з комп’ютерною технікою

Будівлі та приміщення, в яких експлуатуються ПЕОМ та виконуються їх обслуговування, налагодження і ремонт повинні відповідати вимогам з пожежної безпеки, зазначеними у наступних нормативно-правових документах:

– ДБН В.1.1-7-2002 Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва (на зміну СНиП 2.01.02-85 "Противопожарные нормы");

– ГОСТ 12.1.004 "ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования безопасности";

– НАПБ.А.01.001-2004 Правила пожежної безпеки в Україні;

– ДСанПіН 3.3.2.-007-98 "Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин";

– НПАОП 0.00-1.31-99 “Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин”;

– НПАОП 40.1-1.32-01 “Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок”;

– Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

– вимогам нормативно-технічної та експлуатаційної документації заводу-виробника ПЕОМ;.

Для всіх споруд і приміщень, в яких експлуатуються відеотермінали та ЕОМ, повинна бути визначена категорія з вибухопожежної і пожежної безпеки відповідно до НАПБ Б.03.002-2007 “Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою” (замість ОНТП 24-86), та клас зони згідно з ПУЕ. Відповідні позначення повинні бути нанесені на вхідні двері приміщення.

Будівлі і ті їх частини, в яких розташовуються ЕОМ, повинні мати не нижче II ступеня вогнестійкості. Приміщення для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ повинні належати за пожежовибухобезпекою до категорії В відповідно до НАПБ Б.03.002-2007, а за класом приміщення – до П-IIа за ПБЕ. Якщо відповідно до ДБН В.1.1-7-2002 ці приміщення повинні бути відокремленими від приміщень іншого призначення протипожежними стінами, то межа їх вогнестійкості визначається відповідно до ДБН В.1.1-7-2002.

Неприпустимим є розташування приміщень категорій А і Б (НАПБ Б.03.002-2007), а також виробництв з мокрими технологічними процесами поряд з приміщеннями, де розташовуються ЕОМ, виконується їх обслуговування, налагодження і ремонт, а також над такими приміщеннями або під ними.

Стіни кабін виготовляються з негорючих матеріалів. Дозволяється виготовляти їх зі скла та металевих конструкцій. У кабіні мусить бути оглядове вікно (вікна). Висота оглядового вікна має бути не менше 1,5 м, а відстань від підлоги не більше 0,8 м.

Приміщення з ЕОМ, крім приміщень, в яких розміщуються ЕОМ типу ЕС, СМ та інші великі ЕОМ загального призначення, повинні бути оснащені системою автоматичної пожежної сигналізації відповідно до вимог НАПБ Б.06.004-97 “Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації”, та ДБН В.2.5-13–98 “Інженерне обладнання будинків і споруд. Пожежна автоматика будинків і споруд” (назміну СНиП 2.04.09-84 "Пожарная автоматика зданий и сооружений") з димовими пожежними сповіщувачами та переносними вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку відповідно до “Типових норм належності вогнегасників” (наказ МНС України 02.04.2004 № 151), з урахуванням граничнодопустимих концентрацій вогнегасної рідини відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні. В інших приміщеннях допускається встановлювати теплові пожежні сповіщувачі.

Приміщення, в яких розміщуються ЕОМ типу ЄС, СМ та інші великі ЕОМ загального призначення, обладнуються системою автоматичної пожежної сигналізації та засобами пожежегасіння відповідно до вимог Переліку однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежегасіння та пожежної сигналізації, ДБН В.2.5-13–98, СН 512-78, Правил пожежної безпеки в Україні та вимог нормативно-технічної та експлуатаційної документації заводу-виробника. Підходи до засобів пожежегасіння повинні бути вільними.