1.1.4. Основні положення державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання

Соціальне страхування є системою прав і гарантій, що спрямовані на матеріальну підтримку громадян, насамперед працюючих, і членів їх сімей у разі втрати ними з незалежних від них обставин (захворювання, нещасний випадок, безробіття, досягнення пенсійного віку тощо) заробітку, а також здійснення заходів, пов’язаних з охороною здоров’я застрахованих осіб. Соціальне страхування є важливим фактором соціального захисту населення.

ьЗгідно зі статтею 5 Закону України “Про охорону праці” усі працівники підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню від нещасного випадку і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру такого страхування визначає Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.

Завданнями страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності є:

– проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю працівників;

– відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань;

– відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.

Страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України – некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням. Управління Фондом базується на принципі трипартизму, тобто здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців.

Суб’єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни (в окремих випадках – члени їх сімей), страхувальники та страховик.

Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування, тобто працівники.

Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках – застраховані особи (добровільно, за письмовою заявою, від нещасного випадку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків можуть застрахуватися особи, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, якщо вони не є найманими працівниками (стаття 11)).

Страховик – Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (ФССНВ).

Об’єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров’я та працездатність.

Обов'язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають (стаття 8): 

1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) або на інших підставах, передбачених законодавством про працю.

2) учні та студенти навчальних закладів, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять; під час занять, коли вони набувають професійних навичок; у період  проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах; 

3) особи, які утримуються у виправних, лікувально-трудових, виховно-трудових закладах та залучаються до трудової діяльності на виробництві цих установ або на інших підприємствах за спеціальними договорами. 

Для страхування від нещасного випадку на виробництві не потрібно згоди або заяви працівника (стаття 10). Страхування  здійснюється  в безособовій формі. Всі особи, перелічені у статті 8 цього Закону, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим  Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.

Страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, визначається КМУ за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади. 

Професійне захворювання є страховим випадком також у разі його встановлення чи виявлення в період, коли  потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів. Перелік професійних захворювань за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади затверджується КМУ.

Нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення нормативних актів про охорону праці застрахованим, також є страховим випадком. 

ьПідставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

У разі настання страхового випадку Фонд зобов’язаний:

– своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні відповідну допомогу, пенсію чи компенсацію;

– організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов’язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов;

– сприяти створенню умов для своєчасного надання кваліфікованої першої невідкладної або швидкої допомоги потерпілому;

– організувати цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого;

– забезпечити потерпілому повний обсяг медичної допомоги;

– вжити всіх необхідних заходів для підтримання, підвищення та відновлення працездатності потерпілого;

– забезпечити домашній догляд за потерпілим, допомогу у веденні домашнього господарства;

– відповідно до висновку лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) або медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) проводити навчання та перекваліфікацію потерпілого, якщо потерпілий не може виконувати попередню роботу; працевлаштовувати осіб із зниженою працездатністю;

– організовувати робочі місця для інвалідів;

– надавати інвалідам разову грошову допомогу, допомогу у вирішенні соціально-побутових питань за їх рахунок або за рахунок Фонду;

– організовувати залучення інвалідів до участі у громадському житті.

Усі види соціальних послуг та виплат надаються застрахованому та особам, які перебувають на його утриманні, незалежно від того, зареєстроване підприємство, на якому стався страховий випадок, у Фонді соціального страхування від нещасних випадків чи ні.

З метою профілактики нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві Фонд здійснює заходи, спрямовані на запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров'ю працівників, викликаної умовами праці.

Обов'язки Фонду соціального страхування від нещасних випадків, пов'язані з координацією страхової діяльності (стаття 24) полягають в тому, що Фонд зобов’язаний:

– вести облік показників для визначення класу професійного 

ризику виробництва;

– укладати  угоди  з лікувально-профілактичними закладами та окремими лікарями на обслуговування потерпілих на виробництві; 

– вивчати  та  використовувати  досвід  управління  охороною праці та страхування від нещасного випадку в зарубіжних країнах; 

– співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Страховими виплатами (стаття 28) є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. 

Зазначені грошові суми складаються із: 

– страхової  виплати  втраченого  заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня  втрати  потерпілим  професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 

– страхової  виплати  в  установлених  випадках  одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам,  які перебували на утриманні померлого); 

– страхової виплати пенсії по інвалідності потерпілому;

– страхової виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника; 

– страхової  виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 

6) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.

Визначення ступеня втрати працездатності потерпілим (стаття 30).

Ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю ФССНВ і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також визначає необхідні види медичної та соціальної допомоги. 

Огляд потерпілого проводиться МСЕК за умови подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту профпатології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу або роботодавця чи профспілкового органу підприємства,  на якому  потерпілий  одержав травму чи професійне захворювання,  або робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, суду чи прокуратури. 

Позачергова експертиза проводиться МСЕК за  заявою потерпілого, інших заінтересованих осіб, суду чи прокуратури. 

Тимчасове переведення потерпілого на легшу роботу (стаття 31)

За потерпілим, тимчасово переведеним на легшу нижче оплачувану роботу, зберігається його середньомісячний заробіток на строк, визначений ЛКК, або до встановлення стійкої втрати професійної працездатності (стаття 31). 

Стійкою втратою професійної працездатності вважається будь-яка втрата професійної працездатності, визначена МСЕК. 

Необхідність переведення потерпілого на іншу роботу, її тривалість та характер установлюються ЛКК або МСЕК. 

За згодою потерпілого роботодавець зобов'язаний надати йому рекомендовану ЛКК або МСЕК  роботу за наявності відповідних вакансій. 

Якщо у встановлений ЛКК або МСЕК строк роботодавець не забезпечує  потерпілого  відповідною роботою, ФССНВ сплачує потерпілому страхову виплату у розмірі його середньомісячного заробітку. 

Страхові виплати потерпілому під час його професійної реабілітації

Потерпілому, який проходить професійне навчання або перекваліфікацію за індивідуальною програмою реабілітації (якщо з часу встановлення ступеня втрати професійної працездатності минуло не більше одного року), ФССНВ провадить щомісячні страхові виплати у розмірі середньомісячного заробітку протягом строку, визначеного програмою реабілітації. 

ФССНВ оплачує вартість придбаних потерпілим інструментів, протезів  та інших пристосувань,  відшкодовує  потерпілому інші необхідні витрати, пов'язані з його професійною підготовкою. 

Право на страхові виплати у разі смерті потерпілого (стаття 33).

У разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи,  які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання,  а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. 

Такими непрацездатними особами є: 

1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік,  але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами,  стажистами) денної форми навчання – до закінчення  навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років; 

2) жінки,  які досягли 55 років,  і чоловіки,  які досягли 60 років, якщо вони не працюють; 

3) інваліди – члени сім'ї потерпілого на час інвалідності; 

4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти; 

5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право. 

Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший  член сім'ї,  якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли 8-річного віку. 

Щомісячні страхові виплати та інші витрати на відшкодування шкоди (стаття 34)

Сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий  мав до ушкодження здоров'я. 

Сума щомісячної страхової виплати не повинна перевищувати середньомісячного  заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я. 

У разі коли потерпілому одночасно із щомісячною страховою виплатою призначено пенсію по інвалідності у зв'язку з одним і тим самим нещасним випадком,  їх сума  не  повинна перевищувати середньомісячний заробіток, який потерпілий мав  до ушкодження здоров'я.  Визначені  раніше сума щомісячної страхової виплати та пенсія по інвалідності зменшенню не підлягають.

У разі стійкої втрати  професійної  працездатності, встановленої  МСЕК, ФССНВ проводить  одноразову страхову виплату потерпілому, сума якої визначається із розрахунку середньомісячного  заробітку потерпілого  за  кожний  відсоток втрати потерпілим професійної працездатності, але не вище чотирикратного розміру граничної суми заробітної  плати (доходу), з якої справляються внески до Фонду. 

ФССНВ фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, в тому числі на додаткове  харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК. 

Якщо внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання потерпілий тимчасово втратив  працездатність, ФССНВ фінансує всі витрати на його лікування. 

Допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю виплачується в розмірі 100 відсотків  середнього заробітку (оподатковуваного доходу).  При  цьому перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації.

У разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного  захворювання розмір одноразової допомоги його сім'ї повинен бути не меншим за п'ятирічну заробітну  плату  потерпілого і, крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні,  а також  на  його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого. 

У разі смерті  потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого  за вирахуванням частки,  яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати. 

Сума страхових виплат кожній особі, яка має на це право, визначається шляхом  ділення  частини  заробітку потерпілого, що припадає на зазначених осіб, на кількість цих осіб. 

Середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат  потерпілому  у  зв'язку  із  втраченим ним заробітком (або відповідної   його   частини)   визначається   згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за  загальнообов'язковим  державним  соціальним  страхуванням, що затверджується КМУ.

Під час обчислення середньомісячного заробітку враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески. Середньомісячний заробіток, обчислений у такому порядку, береться для визначення розміру одноразової допомоги потерпілому або членам його сім'ї та особам, які перебували на його утриманні,  у разі смерті потерпілого. 

Система фінансування та джерела коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків (стаття 46)

ФССНВ провадить акумулювання страхових  внесків, має автономну,  незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Фінансування ФССНВ здійснюється за рахунок: 

– внесків роботодавців: для підприємств – з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій – з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; 

– капіталізованих  платежів,  що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному КМУ;

– прибутку, одержаного від  тимчасово  вільних коштів Фонду на 

депозитних рахунках; 

– коштів, що надійшли від стягнення штрафів і пені із страхувальників та їх посадових осіб відповідно до закону;

– добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству. 

Працівники не несуть ніяких витрат на страхування від нещасного випадку. 

Порядок визначення класу професійного ризику (стаття 47)

Визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності  здійснюється ФССНВ у порядку, встановленому КМУ. 

Розмір страхового внеску підприємства залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого належить підприємство за видом економічної діяльності. У разі якщо страхувальник провадить свою  діяльність за декількома видами економічної діяльності, віднесення підприємства до класу професійного ризику  виробництва здійснюється за основним видом його економічної діяльності. 

Нарахування та сплати єдиного внеску
на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" згідно з яким сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове  державне  соціальне страхування.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне  соціальне страхування (далі – єдиний внесок) – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи  загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у  випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п.1 статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є в тому числі:

– роботодавці:підприємства, установи  та організації,  інші юридичні особи, незалежно від форми власності,  виду діяльності та господарювання,  які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору  (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ  і  організацій,  інших  юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; 

– фізичні особи – підприємці,  зокрема ті,  які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством  про  працю,  чи за цивільно-правовим  договором;

– фізичні особи,  які забезпечують себе роботою самостійно,  та фізичні особи,  які використовують  працю  інших  осіб  на  умовах трудового договору (контракту).

Для платників-роботодавців, визначених пунктом 1 частини першої статті 4 Закону єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці". 

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджено постановою КМУ 22.12.2010 р. № 1170

Розмір єдиного внеску встановлюється у відсотках від суми заробітної плати та залежить від класу професійного ризику виробництва, установленого для роботодавця за основним видом його діяльності і становить від 36,76 %(для першого класу ризику) до 49,7 % (67-й клас ризику)

Для бюджетних установ (незалежно від визначеного їм класу професійного ризику виробництва) розмір для нарахування єдиного внеску становить 36,3 %

Фізичні особи-підприємці (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) та особи, які забезпечують себе роботою самостійно та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, сплачують єдиний внесок у розмірі 34,7 % сум доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток)

Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується у розмірі 34,7 % на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. 

Єдиний податок або фіксований податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку або фіксованого податку, що підлягають перерахуванню до цих бюджетів. При цьому розподіл коштів єдиного податку або фіксованого податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється