1.6.3. Аналіз умов праці та атестація робочих місць

Реальні умови праці мають виключати передумови для виникнення травм та професійних захворювань. Фактори, що зумовлюють умови праці, поділяють на чотири групи (таблиця 1.5).

Перша група – санітарно-гігієнічні фактори – включає показники, що характеризують виробниче середовище робочої зони. Вони залежать від особливостей виробничого обладнання і технологічних процесів, можуть бути оцінені кількісно і нормовані.

Другу групу складають психофізіологічні елементи, зумовлені самим процесом праці. З цієї групи лише частина факторів може бути оцінена кількісно.

До третьої групи відносяться естетичні фактори, що характеризують сприйняття працюючим навколишньої обстановки та її елементів; кількісно вони оцінені бути не можуть.

Четверта група включає соціально-психологічні фактори, що характеризують психологічний клімат у трудовому колективі; кіль­кісній оцінці також не підлягають.

Під час праці людина перебуває під дією цілого ряду факторів, які можуть викликати небажані наслідки, наприклад, надмірне підвищення або зниження температури тіла, підвищення тиску. Для зменшення впливу таких факторів і забезпечення сталості значень характеристик життєдіяльності організму включаються механізми адаптації, що дає змогу людині пристосуватися до несприятливого впливу санітарно-гігієнічних факторів (звичайно, якщо вони не виходять за певні межі). Це досягається за допомогою додаткових витрат мускульної та нервово-психічної енергії, що в свою чергу призводить до відволікання внутрішніх ресурсів працюючого від основного трудового процесу, несприятливо впливає на психофізіологічний стан людини, її працездатність і, як наслідок, відбивається на техніко-економічних показниках підприємства.

Таблиця 1.5 – Фактори умов праці

Фактор

Параметр, що характеризує основні властивості елемента, одиниця виміру

1. Санітарно-гігієнічні*

Загальні санітарні вимоги

Відповідність об’єму й площі виробничих приміщень санітарним нормам, м3, м2

Освітленість: природна, штучна

Рівень, КПО, % Рівень, лк

Шкідливі речовини у повітряному сере­довищі (пари, гази, аерозолі) 

Концентрація, мг/м3

Мікроклімат:


температура повітря

Температура, 0С

відносна вологість повітря

Волого насиченість, %

швидкість руху повітря 

Рухомість повітряного середовища, м/с

Механічні коливання:


вібрація

Частота, Гц

Амплітуда, мм

Коливальна швидкість, м/с

шум

Рівень звукового тиску, дБ, рівень звуку дБА

Сер. геометрична частота октавних смуг, Гц

ультразвук 

Рівень звукового тиску, дБ

Випромінювання:


інфрачервоне, ультрафіолетове

Довжина хвилі, мкм

Інтенсивність випромінювання, кал/см2 Вт/м2

іонізуюче

Активність радіоактивного розпаду, Бк

Ліміт дози, мЗв-рік-1

електромагнітне (хвилі радіочастот)

Довжина хвилі, км, м, дм, см, мм

Частота коливань, Гц, кГц, МГц, ГГц напруженість,

В/м, А/м, інтенсивність, Вт/м2

Атмосферний тиск

У робочій камері, атм

Висота над рівнем моря, Па, мм. рт. ст.

Професійні інфекції та біологічні агенти: (бактерії, віруси, грибки, бруцельоз, лихоманка, туляремія, сибірка, тощо)

Ступінь небезпечного впливу на організм людини, бали

2. Психофізіологічні*

Фізичне навантаження

Енерговитрати, кДж/год

Вантажооборот за зміну, кгм

Робоча поза

Зручність під час виконання робіт, бали 

Нервово-психічне навантаження

Інтелектуальне, бали

Нервово-емоційне напруження, бали

Напруження зору, категорія точності роботи 

Монотонність трудового процесу

Рівень різноманітності й темп праці, бали

Режим праці та відпочинку:


змінний

Тривалість і розподіл перерв на відпочинок та обід, хв

добовий

Робота в нічний час, тривалість робочих змін, год

тижневий

Тривалість вихідних днів, дні 

річний

Тривалість відпустки, дні

Травмонебезпечність (вибухонебезпека, пожежонебезпека, сейсмічна небезпека, небезпека травмування частинами машин й обладнання, що рухаються)

Ступінь небезпеки, бали



3. Естетичні

Гармонійність у робочій зоні світло кольо­рової композиції, звукового середовища 

Естетичний рівень*, бали

Ароматичність запахів повітряного сере­довища

Ступінь ароматичності, бали

Гармонійність робочих поз і трудових

рухів

Конструктивні рішення обладнання робочих місць, бали

Траєкторія, ритм і варіантність трудових рухів, бали

4. Соціально-психологічні **

Спорідненість колективу


Характер між групових стосунків у колективі

Рівень взаємозаміни в процесі праці, товариської взаємодопомоги, дисципліна праці, бали 

Рівень конфліктності, бали

* Експертна оцінка, ** Соціометрична оцінка


Для об’єктивної оцінки умов праці на виробництві проводиться атестація робочих місць. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 1.09.1992 р. атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у врегулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці. Результати атестації використовуються для цілеспрямованої і планомірної роботи, спрямованої на покращання умов праці, а також для надання пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством, таких, як скорочена тривалість робочого часу, додаткова оплачувана відпустка, пільгова пенсія, оплата праці у підвищеному розмірі.

Для проведення атестації робочих місць та встановлення пріоритету в проведенні оздоровчих заходів використовується “Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.2001 р. № 528.

Виходячи з принципів Гігієнічної класифікації, умови праці діляться на 4 класи – оптимальні, допустимі, шкідливі та небезпечні (екстремальні).

Оптимальні умови праці – це такі умови, за яких зберігається не лише здоров’я працюючих, а й створюються передумови для підтримання високого рівня працездатності. Оптимальні гігієнічні нормативи виробничих факторів встановлені для мікроклімату і факторів трудового процесу. Для інших факторів за оптимальні умовно приймаються такі умови праці, за яких несприятливі фактори виробничого середовища не перевищують рівнів, прийнятих за безпечні для населення.

Допустимі умови праці – характеризуються такими рівнями факторів виробничого середовища і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів, а можливі зміни функціонального стану організму відновлюються за час регламенто­ваного відпочинку або до початку наступної зміни та не чинять нес­приятливого впливу на стан здоров'я працюючих та їх потомство в найближчому і віддаленому періодах.

Шкідливі умови праці – характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на організм працюючого та/або його потомство.

Шкідливі умови праці за ступенем перевищення гігієнічних нормативів та вираженості можливих змін в організмі працюючих поділяються на 4 ступені:

1 ступінь (3.1) – умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища та трудового процесу, які, як правило, викликають функціональні зміни, що виходять за межі фізіологічних коливань (останні відновлюються за тривалішої, ніж початок наступної зміни, перерви контакту з шкідливими факторами) та збільшують ризик погіршення здоров'я;

2 ступінь (3.2) – умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, які здатні викликати стійкі функціональні порушення, призводять у більшості випадків до зростання виробничо-обумовленої захворюваності, появи окремих ознак або легких форм професійної патології (як правило, без втрати професійної працездатності), що виникають після тривалої експозиції (10 років та більше);

3 ступінь (3.3) – умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, які призводять, окрім зростання виробничо-обумовленої захворюваності, до розвитку професійних захворювань, як правило, легкого та середнього ступенів важкості (з втратою професійної працездатності в період трудової діяльності);

4 ступінь (3.4) – умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, які здатні призводити до значного зростання хронічної патології та рівнів захворюваності з тимчасовою втратою працездатності, а також до розвитку важких форм професійних захворювань (з втратою загальної працездатності).

Небезпечні (екстремальні) умови праці – характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, вплив яких протягом робочої зміни (або ж її частини) створює загрозу для життя, високий ризик виникнення важких форм гострих професійних уражень.

Ступінь шкідливості умов праці (таблиця 1.6) встановлюється за величиною перевищення граничнодопустимих концентрацій шкідливих речовин; класом та ступенем шкідливості чинників біологічного походження; залежно від величин перевищення чинних нормативів шуму, вібрації, інфра- та ультразвуку; за показником мікроклімату, який отримав найвищий ступінь шкідливості з урахуванням категорії важкості праці за рівнем енерговитрат, або за інтегральним показником теплового навантаження середовища; за величиною перевищення граничнодопустимих рівнів електромагнітних полів та випромінювань; за параметрами радіаційного фактора відповідно до Норм радіаційної безпеки України; за показниками природного та штучного освітлення; за величиною недодержання необхідної кількості іонів повітря і показника їх полярності.

Оцінка важкості трудового процесу здійснюється на підставі обліку фізичного динамічного навантаження, маси вантажу, що піднімається і переміщується, загального числа стереотипних робочих рухів, величини статичного навантаження, робочої пози, ступеню нахилу корпусу, переміщень в просторі.

Оцінка напруженості трудового процесу здійснюється на підставі обліку факторів, що характеризують напруженість праці, а саме, інтелектуальні, сенсорні, емоційні навантаження, ступінь монотонності навантажень, режим роботи.

Згідно гігієнічної класифікації робота в умовах перевищення гігієнічних нормативів (3 та 4 клас умов праці) може бути дозволена тільки у разі застосування засобів колективного та індивідуального захисту і скороченні часу дії шкідливих виробничих факторів (захист часом). Робота в небезпечних (екстремальних) умовах праці (4 клас) дозволяється лише з метою ліквідації аварій або проведення екстрених робіт для попередження аварійних ситуацій. Ця робота повинна виконуватись у відповідних засобах індивідуального захисту та регламентованих режимах виконання робіт.

Відповідно до Гігієнічної класифікації клас умов праці визначається тим чинником виробничого середовища, напруженості або тяжкості праці, який має найбільше відхилення від нормативних вимог.


Таблиця 1.6 – Критерії оцінки умов праці

Фактор

Шкідливі і небезпечні умови та характер праці

I ступінь

IІ ступінь 

IІІ ступінь

1

Шкідливі хімічні речовини:

Перевищення ГДК


1 клас небезпеки

до 2 разів

2,1 - 4 рази 

> 4 разів


2 клас небезпеки

до 3 разів

3,1 - 5 разів

> 5 разів 


3-4 класи небезпеки

до 4 разів

4,1 - 6 разів

>6разів


Пил переважно фіброгенної дії 

Перевищення ГДК



до 2 разів

2,1 - 5

5 разів

2

Механічні коливання:





Вібрація (загальна і локальна)

Перевищення ГДР



до 3 дБ 

3,1 - 6 дБ

> 6 дБ


Шум

Перевищення ГДР



до 10 дБА

10 – 15 дБА

> 15 дБА


Інфразвук

вище ГДР

-

-

Ультразвук

вище ГДР

-

-

3

Випромінювання:





Неіонізуючі випромінювання



- радіочастотний діапазон

вище ГДР

-

-


- діапазон промислової частоти

вище ГДР

-

-


– оптичний діапазон

(лазерне випромінювання) 

вище ГДР

-

-

4

Мікроклімат у приміщенні:



.

Вище гранично допустимих значень у т.п. або нижче мінімально допустимих значень у х.п.

температура повітря, град

до 4 . C

4,1 - 8. C

вище 8. C.


Вище рівнів допустимих величин в х.п. і т.п. або нижче мінімально допустимих в т.п.

швидкість руху повітря, м/с

до 3 разів

вище 3 разів

-


Перевищення рівнів, допустимих санітарними нормативами в теплий період року

відносна вологість повітря, %

до 25%

більше 25%


інфрачервоне випромінювання, Вт/м кв.

141-350

351-2800

вище 2800


Температура зовнішнього повітря (при роботі на відкритому повітрі), град. C



влітку

до 32 

32,1 – 40

вище 40 


взимку

-(10-14)

-(15-20)

нижче -20

5

Біологічні фактори – Мікроорганізми

Перевищення ГДК

1 клас небезпеки

до 2 разів

2,1 – 4

> 4 разів

2 клас небезпеки

до 3 разів

3,1 – 6 

>6 разів

3-4 класи небезпеки

до 5 разів

5,1 – 10 

>10 разів

Білкові препарати

Перевищення ГДК

1 клас небезпеки

до 3 разів

3,1 – 5

>5 разів

2 клас небезпеки

до 5 разів

5,1 – 10

>10 разів

3-4 класи небезпеки

до 10 разів

10,1 – 20 

>20 разів

Природні компоненти організму (амінокислоти, вітаміни та ін.)

Перевищення ГДК

2 клас небезпеки

до 5 разів

5,1 – 10

>10 разів

3-4 класи небезпеки

до 7 разів

7,1 - 15

>15 разів

6

Важкість праці:


Динамічна робота


– потужність зовнішньої роботи, Вт, при роботі за участю м'язів нижніх кінцівок і тулуба

чол.> 90 

жін.> 63



– те саме, при роботі з переважною участю м'язів плечового поясу

чол.> 45 

жін.> 30,5

> 35


Маса піднімання і переміщення вантажу, кг

чол.31-35 

жін.11-15  

>15


Дрібні стереотипні рухи кистей і пальців рук, кількість за зміну

40001-60000

60001-80000

>80000

Статичне навантаження


Величина навантаження за зміну, (Кг х с) при утриманні вантажу:


– однією рукою

43001-97000 

Вище 97000 


– двома руками 

97001-208000 

Вище 208000


– за участю м'язів тулуба і ніг

130001-260000

Вище 260000


Робоча поза


Перебування в нахиленому положенні до 30 град. 

26-50% тривалості зміни

понад 50% тривалості зміни   


Перебування в вимушеному положенні(на колінах, навпочіпки і т.п.)

до 25%

понад 25% тривалості зміни 


Нахили тулуба


Вимушені нахили понад 30 град.

101-300 разів за зміну

більше 300 разів за зміну


Переміщення в просторі (переходи, зумовлені технологічним процесом

10,1-17 км за зміну

понад 17 км за зміну


7

Напруженість праці




Увага:




- тривалість зосередження (% до тривалості зміни)

вище 75



- частота сигналів у середньому за годину

вище 300

-

-

Напруженість аналізаторних функцій:


- зору (категорія зорових робіт)

високоточна

особливо точна із застосуванням опт. прил.


- слуху (при виробничій потребі сприйняття мови або диференціювання сигналів)

розбірливість    слів і сигналів <70%



 Емоційна та інтелектуальна напруженість

Вирішення важких завдань в умовах дефіциту часу і інформ. з підвищ. відповідальністю 

Особливий ризик, небезпека, відповідальність за безпеку інших 


Одноманітність:


- кількість елементів у багаторазово повторюваних операціях

3-2



- тривалість виконання повторюваних операцій, в сек

19



- час стеження за ходом виробничого процесу без активних дій (% до тривалості зміни)

96 та більше



8

Змінність

Нерегулярна, робота в нічну зміну




Порядок проведення атестації

Як уже було зазначено вище, організація проведення атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці входить в обов’язки роботодавця. Крім того, проведення грамотної, якісної й об'єктивної атестації робочих місць має першорядне значення і для служб охорони праці підприємства (організації).

Атестація робочих місць за умовами праці – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Атестація робочих місць проводиться відповідно до НПАОП 0.00-6.23-92: Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, та “Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці”, затверджених постановою Міністерства праці України від 01.09.92 за № 41.

Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Атестація проводиться на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Атестація робочих місць передбачає виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів та причин їх виникнення; дослідження санітарно-гігієнічних факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці щодо відповідності їх вимогам стандартів, санітарних норм і правил. Це дасть змогу розробити комплекс заходів по оптимізації рівня гігієни і безпеки, характеру праці і оздоровлення трудящих; вивчення відповідності умов праці рівневі розвитку техніки і технології.

Періодичність атестації встановлюється  підприємством  у колективному договорі, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення  атестації покладається на керівника (власника) підприємства, організації.

Для організації і проведення атестації керівник підприємства видає наказ, в якому: визначає основу і завдання атестації; затверджує склад, голову і секретаря постійно діючої атестаційної комісії, визначає її повноваження, визначає проектні, науково-дослідні установи для науково-технічної оцінки умов праці і участі в розробленні заходів по усуненню шкідливих виробничих факторів.

Атестаційна комісія: здійснює організаційне, методичне керівництво і контроль за проведенням роботи на всіх етапах; формує всю потрібну правову і нормативно-довідкову базу і організує її вивчення; визначає і залучає у встановленому порядку потрібні організації до виконання спеціальних робіт; організує виготовлення планів розташування обладнання по кожному підрозділу, визначає межу робочих місць та надає їм відповідний номер; складає перелік робочих місць, що підлягають атестації; визначає обсяг досліджень шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та організує ці дослідження; прогнозує та виявляє утворення шкідливих і небезпечних факторів на робочих місцях; складає "Карту умов праці" на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних місць; проводить атестацію і складає перелік робочих місць, виробництв, професій та посад з несприятливими умовами праці; уточнює діючі і вносить пропозиції на встановлення пільг і компенсацій залежно від умов праці, визначає витрати на дані цілі; розробляє заходи до поліпшення умов праці і оздоровлення працівників; виконує свої функції до призначення нового складу комісії при позачерговій атестації.

До складу атестаційної комісії рекомендується вводити головних спеціалістів, працівників відділу кадрів, праці і заробітної плати, охорони праці, органів охорони здоров'я підприємства, представників громадських організацій. Відповідно, атестаційна комісія повинна складатися не зі сторонніх людей, а повинна бути комісією даної організації, де і проводиться атестація робочих місць. Але до атестації можна залучати сторонніх людей (медичних працівників та ін.), або організації.

Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводять санітарні лабораторії підприємств і організацій, науково-дослідних і спеціалізованих організацій, атестованих органами Держстандарту і Міністерства охорони здоров'я за списками, узгодженими з органами Державної експертизи умов праці, а також на договірній основі лабораторії територіальних санітарно-епідеміологічних станцій. Якщо підприємство чи установа залучає для робіт з атестації іншу організацію, то така організація може перебрати на себе за фактом більшість робіт атестаційної комісії, але підписи під матеріалами, підготовленими нею ставить атестаційна комісія даного підприємства.

Результати атестації за умовами праці є основою для розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів колективного договору щодо поліпшення умов трудової діяльності.