Природна і штучна система вентиляції
Різниця тисків зумовлена різницею густини зовнішнього і внутрішнього повітря і вітровим напором. Ця різниця носить назву теплового напору (ΔРТ), її можна розрахувати за формулою:
Природна вентиляція може бути неорганізованою і організованою. У випадку неорганізованої вентиляції надходження і видалення повітря здійснюється через нещільності зовнішніх огороджень (інфільтрація), за рахунок різниці тисків ззовні і всередині приміщення. Такий повітрообмін залежить від низки випадкових факторів (сили і напрямку вітру, різниці температур зовнішнього і внутрішнього повітря, площі, через яку відбувається інфільтрація). Для житлових будинків інфільтрація за годину становить 0,5 – 0,75, а в промислових 1 – 1,5 від об’єму приміщення. Для постійного повітрообміну необхідна організована вентиляція. Організована вентиляція може бути витяжна без організованого приливу повітря (канальна) і приливно-витяжна з організованим приливом повітря (канальна і безканальна аерація). Канальна природна витяжна вентиляція без організованого приливу повітря широко застосовується в житлових і адміністративних будинках. Розрахунковий тепловий напір (ΔРТ) таких систем визначають відповідно за формулою (2.9) за температури зовнішнього повітря +5ºС, вважаючи, що весь тиск падає у витяжному каналі, при цьому опір входу повітря в будинок не враховується. При розрахунку мережі повітроводів насамперед роблять орієнтовний підбір їх площ, виходячи із допустимих швидкостей руху повітря в каналах верхнього поверху 0,5 м/с, у каналах нижнього поверху – 1,0 м/с і у витяжній шахті 1 – 1,5 м/с. Сумарна площа витяжних прорізів розраховується за формулою:
Густина повітря залежить від температури і вологості і може бути емпірично розрахована за формулою:
Відповідно до (2.11) ρзовн і ρвнт можна знайти за формулами:
Необхідний повітрообмін розраховують за формулою:
Для збільшення тиску в системах природної вентиляції на устя витяжної шахти встановлюють насадки-дефлектори, які розташовані у зоні ефективної дії вітру (рисунок 2.4). Посилення тяги відбувається завдяки розрідженню, яке виникає при обтіканні дефлектора потоком повітря, що набігає. Орієнтовно продуктивність дефлектора Lд, м3/год можна розрахувати за формулою:
Рисунок 2.4 – Дефлектор Організована природна загальнообмінна вентиляція приміщень в результаті надходження і видалення повітря через фрамуги вікон, що відкриваються і ліхтарі називається аерацією. Повітрообмін регулюють різним ступенем відкривання фрамуг (у залежності від температури зовнішнього повітря чи швидкості і напрямку вітру). Цей спосіб вентиляції знайшов застосування в промислових будівлях, що характеризуються технологічними процесами, які супроводжуються великими тепловиділеннями. Аерація в холодних цехах проводять за рахунок вітрового тиску, а в гарячих цехах – за рахунок різниці температур повітря в приміщенні і зовні, а також за рахунок вітрового тиску (рисунок 2.5). а б а – аерація в літній період; б – аерація в зимовий період Рисунок 2.5 – Схема аерації Надходження зовнішнього повітря в приміщення в холодний період року організовують так, щоб холодне повітря не потрапило в робочу зону. Для цього зовнішнє повітря подають у приміщення через прорізи, розташовані не нижче 4,5 м від підлоги (рисунок 2.5 а), у теплий період року прилив зовнішнього повітря орієнтують через нижній ярус віконних прорізів (рисунок 2.5 б). Перевагами природних систем вентиляції є дешевина, простота монтажу і надійність, викликана відсутністю електроустаткування і частин, що рухаються. Завдяки цьому, такі системи широко застосовуються при будівництві типового житла і являють собою вентиляційні короби, розташовані на кухні і санвузлах. Зворотним боком дешевизни природних систем вентиляції є сильна залежність їхньої ефективності від зовнішніх факторів – температури повітря, напрямки і швидкості вітру і т.д. Крім цього, такі системи в принципі є нерегульованими, і з їхньою допомогою вдається вирішити лише незначну частку завдань, що стосуються організації ефективної вентиляції. Штучна чи механічна вентиляція (рисунок 2.6) застосовується там, де недостатньо природної. У механічних системах використовуються устаткування і прилади (вентилятори, фільтри, повітронагрівачі і т.д.), що дозволяють переміщувати, очищати і нагрівати повітря. Такі системи можуть видаляти або подавати повітря у вентильовані приміщення незалежно від умов навколишнього середовища. На практиці, у квартирах і офісах необхідно використовувати саме штучну систему вентиляції, оскільки тільки вона може гарантувати створення комфортних умов. |