Пожежна безпека та заходи профілактики

Згідно з ДБН В.1.1-7-2002 "Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва" встановлює 8 ступенів вогнестійкості будівель і споруд: I, II, III, IIIa, IIIб, IV, IVa, V. Ступінь вогнестійкості залежить від групи горючості будівельних матеріалів, межі вогнестійкості основних будівельних конструкцій та межі поширення вогню на цих конструкціях.

Межа вогнестійкості – це час (у хвилинах), після якого будівельна конструкція в результаті нагріву втрачає свою несучу або захисну здатність. Втрата несучої здатності - це обвалення, а втрата захисної здатності – прогрівання конструкції до температури на поверхні, що не обігрівається, більш ніж на 140 0С.

Найменшу межу вогнестійкості мають незахищені метали, найбільшу – залізобетонні конструкції.

Підвищити межу вогнестійкості можна шляхом просочування деревини, тканин та інших горючих матеріалів антипіренами; застосовуванням наповнювачів пластмас (крейда, каолін, графіт, вермикуліт, перліт); нанесення вогнезахисних покриттів (штукатурка, облицювання, обмазки).

Межа поширення вогню – це максимальний розмір пошкоджень, см, яким вважається обвуглювання або вигорання матеріалу.

В будівлях І-го ступеня вогнестійкості всі конструктивні елементи негорючі (неспалимі) з високою межею вогнестійкості 30…150 хвилин;

ІІ ступеня вогнестійкості – теж неспалимі з меншою межею вогнестійкості 30…120 хвилин;

ІІІ ступеня – основні несучі конструкції неспалимі, а не несучі – важкоспалимі, межа вогнестійкості 15…120 хвилин.

IV ступеня – всі конструкції важкоспалимі, межа вогнестійкості 15…30 хвилин;

V ступеня – всі конструкції спалимі, межа вогнестійкості не нормується.

При проектуванні і будівництві промислових підприємств передбачаються заходи, які запобігають поширенню вогню: 

  • поділ будинків протипожежними перекриттями;
  • поділ будинків протипожежними перегородками на секції;
  • влаштування протипожежних перешкод для обмеження поширенню вогню по конструкціях (гребні, бортики, козирки, пояси, протипожежні двері, ворота);
  • влаштування протипожежних розривів між будинками.

Протипожежні стіни (брандмауери) зводяться на всю висоту будівлі, виконуються з негорючих матеріалів з межею вогнестійкості  150 хвилин.

В будівлях і спорудах категорії А і Б передбачаються зовнішні огороджувальні конструкції, що легко скидаються під дією вибухової хвилі. Це віконне скло, розпашні ворота, зенітні ліхтарі, легкі конструкції.

Для евакуації людей із будівель і споруд при пожежі передбачаються евакуаційні виходи. Число евакуаційних виходів повинно бути не менше двох, що розташовані розосереджено. 

Допустима відстань від найбільш віддаленого робочого місця до евакуаційного виходу і ширина виходу регламентується ДБН В.1.1-7-2002 в залежності від об’єму приміщення, його вогнестійкості, категорії приміщення і щільності людських потоків. Максимальна відстань не повинна перевищувати 100 м, мінімальна ширина шляхів евакуації – не менше 1 м, дверей – 0,8 м. Не допускається влаштовувати евакуаційні виходи через приміщення категорії А, Б та приміщення IV та V ступенів вогнестійкості.

Протипожежний захист будинків, споруд, людей, які в них перебувають зокрема досягається застосуванням установок автоматичної пожежної сигналізації (ДСТУ 3960–2000 “Системи тривожної сигналізації. Системи охоронної та охоронно-пожежної сигналізації. Терміни та визначення”; НАПБ Б.06.004-97 “Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежегасіння та пожежної сигналізації”).

Для ліквідації невеликих осередків пожеж, а також для гасіння пожеж у початковій стадії їх розвитку силами персоналу об’єктів застосовуються первинні засоби пожежегасіння (“Типові норми належності вогнегасників” (затверджено наказом МНС України 02.04.2004 № 151, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 р. за № 554/9153). До них відносяться: вогнегасники, пожежний iнвентар (покривала з негорючого теплоізоляційного полотна або повсті, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати), пожежний інструмент (гаки, ломи, сокири тощо). Їх застосовують для ліквідації невеликих загорянь до приведення в дію стаціонарних та пересувних засобів гасіння пожежі або до прибуття пожежної команди. Кожне приміщення, відділення, цех, транспортні засоби повинні бути забезпечені такими засобами у відповідності з нормами. Фарбування первинних засобів гасіння пожежі та їx розташування виконуються згідно вимог ГОСТу 12.4.026-76. Як правило, первинні засоби пожежегасіння розміщуються на пожежних щитах або стендах, які встановлюються на території об’єкта з розрахунку один щит (стенд) на площу 5000 м2.

Вибір типу та необхідної кількості вогнегасників

Вибір типу i розрахунок необхідної кількості вогнегасників проводиться відповідно до чинних нормативів (НАПБ Б.03.002-2007 Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою).

Критеріями вибору типу і необхідної кількості вогнегасників для захисту об'єкта є:

– рівень пожежної небезпеки об'єкта (будинку, споруди, приміщення);

– клас пожежі горючих речовин та матеріалів, наявних у ньому;

– придатність вогнегасника для гасіння пожежі певного класу та відповідність умовам його експлуатації;

– вогнегасна здатність вогнегасника конкретного типу;

– категорія приміщення за вибухопожежною або пожежною небезпекою;

– наявність у приміщенні модульної установки автоматичного пожежогасіння;

– площа об'єкта.

Категорія будинків та приміщень виробничого і складського призначення за вибухопожежною або пожежною небезпекою визначається відповідно до вимог НАПБ Б.03.002-2007 Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою.

Відповідно до НАПБ Б.03.002-2007 Будинки та приміщення виробничого і складського призначення за вибухопожежною або пожежною небезпекою поділяються на категорії А, Б, В, Г та Д (таблиці 21).

Визначення категорій приміщень слід здійснювати шляхом послідовної перевірки належності приміщення до категорій, які наведені у таблиці 22, від найвищої (категорія А) до найнижчої (категорія Д).


Таблиця 21. Категорії приміщень за вибухопожежною і пожежною небезпекою

Категорія

приміщення

Характеристика речовин і матеріалів,

що знаходяться (обертаються) у приміщенні

А

Вибухопоже-женебезпечна

Горючі гази (ГГ), легкозаймисті рідини (ЛЗР) з температурою спалаху не більше 28оС у такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні газопароповітряні суміші, у разі займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху у приміщенні, який перевищує 5 кПа. Речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним, у такій кількості, що розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні перевищує 5 кПа

Б

Вибухопоже-женебезпечна

Горючий пил, волокна, легкозаймисті рідини з температурою спалаху більше 28оC, горючі рідини (ГР) в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні пилоповітряні або пароповітряні суміші, у разі займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху у приміщенні, що перевищує 5 кПа

В

Пожежоне-безпечна

Горючі гази (ГГ), легкозаймисті, горючі і важкогорючі рідини, а також речовини та матеріали, які здатні при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним вибухати і горіти або тільки горіти; горючий пил і волокна, тверді горючі та важкогорючі речовини і матеріали, за умови, що приміщення, в яких вони знаходяться (обертаються), не відносяться до категорій А, Б і питома пожежна навантага для твердих і рідких легкозаймистих та горючих речовин на окремих ділянках1 площею не менше 10 м2 кожна перевищує 180 МДж/м2  2

Г

Негорючі речовини і матеріали у гарячому, розпеченому або розплавленому стані, процес обробки яких супроводжується виділенням променистого тепла, іскор та полум'я; горючі гази (ГГ), рідини та тверді речовини, що спалюються або утилізуються як паливо

Д

Речовини і матеріали, що вказані вище для категорій приміщень А, Б, В (крім горючих газів) у такій кількості, що їх питома пожежна навантага для твердих і рідких горючих речовин на окремих ділянках площею не менше 10 м2 кожна  не перевищує 180 МДж/м2, а також, негорючі речовини і/або матеріали в холодному стані, за умови, що приміщення, в яких знаходяться (обертаються) вищевказані речовини і матеріали, не відносяться до категорій А, Б і В

Примітка 1. Площа окремих ділянок для твердих і рідких важкогорючих, ГР та ЛЗР, що утворюють пожежну навантагу, визначають за розмірами проекції їх площі розміщення (складування), а також площі розливу під час розрахункових аварій на горизонтальну поверхню підлоги.

Примітка 2. Приміщення відноситься до категорії В, якщо його площа менше або дорівнює 10 м і в ньому знаходяться (обертаються) горючі матеріали і речовини, що утворюють пожежну навантагу, за умови, що приміщення не відноситься до категорії А і Б.



Класи пожеж та їх символи визначені в ГОСТ 27331-87. Крім визначених ГОСТ 27331-87 класів пожеж, існує клас пожежі (Е) - горіння електроустановок, що перебувають під напругою електричного струму (таблиця 22).

Таблиця 22 – Класифікація пожеж

Клас пожежі

Характеристика горючих речовин та матеріалів або об'єкта, що горить

А

Тверді речовини, переважно органічного походження, горіння яких супроводжується тлінням (деревина, текстиль, папір).

В

Горючі рідини або тверді речовини, які розплавляються при нагріванні (нафтопродукти, спирти, каучук, стеарин, деякі синтетичні матеріали).

С

Горючі гази.

Д

Метали та їх сплави (алюміній, магній, лужні метали).

(Е)

Устаткування під напругою.


Вибір типу та необхідної кількості вогнегасників проводиться згідно з нормами належності, наведеними в таблицях 23 – 25. У таблицях 23 – 25 нормування для захисту приміщення, залежно від його площі, передбачено для одного типу вогнегасника, а саме: порошкового, водяного, водопінного або вуглекислотного. Тип вогнегасника потрібно вибирати, виходячи з особливостей конкретного об'єкта.

Якщо на об'єкті можливі осередки пожеж різних класів, то слід вибирати вогнегасники окремо для кожного класу пожежі або віддавати перевагу більш універсальному вогнегаснику щодо області застосування. При виборі таких вогнегасників їх кількість повинна дорівнювати більшому значенню, що отримане для кожного класу пожежі окремо.

Вибираючи вогнегасники необхідно врахувати відповідність його температурних меж використання кліматичним умовам експлуатації приміщень, будівель та споруд (таблиця 26) та користуватися переліками, наведеними в таблиці 27.

Громадські та адміністративно-побутові будинки на кожному поверсі повинні мати не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше. Крім того, слід передбачати по одному вуглекислотному вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше:

– на 20 м2 площі підлоги в таких приміщеннях: офісні приміщення з ПЕОМ, комори, електрощитові, вентиляційні камери та інші технічні приміщення;

– на 50 м2 площі підлоги приміщень архівів, машзалів, бібліотек, музеїв.

Додатково вищевказані приміщення можуть оснащуватися аерозольними водопінними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини 400 г і більше.

При захисті від пожежі приміщення з наявністю ПЕОМ, телефонних станцій тощо слід використовувати вуглекислотні вогнегасники або аерозольні водопінні вогнегасники.

Приміщення, у яких розміщені ПЕОМ, слід оснащувати переносними вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку один вогнегасник ВВК-1,4 (старе позначення - ОУ-2) чи ВВК-2 (старе позначення - ОУ-3) або один ВВПА-400 на три ПЕОМ, але не менше ніж один вогнегасник зазначених типів на приміщення.

Приміщення, обладнані модульними установками автоматичного пожежогасіння, якщо в них немає постійного перебування людей, можуть забезпечуватися вогнегасниками на 50 % від їх норм належності для цих приміщень.

Відстань між місцями розташування вогнегасників не повинна перевищувати: 15 м – для приміщень категорій А, Б, В (горючі гази та рідини); 20 м – для приміщень категорій В, Г, а також для громадських будівель та споруд.

Для захисту квартир житлових будинків і будинків індивідуальної забудови слід використовувати переносні вогнегасники з розрахунку один водяний (ВВ-5, ВВ-6) чи водопінний (ВВП-6) вогнегасник або один порошковий (ВП-2, ВП-3) вогнегасник на одну квартиру або на один будинок індивідуальної забудови. Кухні або кімнати для приготування їжі вищевказаних будинків додатково можуть оснащуватися одним аерозольним водопінним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини 400 г і більше.

Таблиця 23 – Норми належності порошкових вогнегасників для виробничих і складських будинків та приміщень промислових підприємств

Категорія приміщення 

Гранична захищувана площа, м2 

Клас пожежі 

Мінімальна кількість вогнегасників 

Заряд вогнегасної реч., кг

12 

20 

А, Б, а також В з наявністю горючих газів і рідин 

до 25 включно 

А, В, С, (Е) 

більше 25 до 50 включно 

А, В, С, (Е) 

більше 50 до 150 включно 

А, В, С, (Е) 

більше 150 до 250 включно 

А, В, С, (Е) 

більше 250 до 500 включно 

А, В, С, (Е) 

більше 500 до 1000 включно 

А, В, С, (Е) 

16 

12 

12 

В за відсутності горючих газів і рідин 

до 50 включно 

А, (Е) 

більше 50 до 100 включно 

А, (Е) 

більше 100 до 300 включно 

А, (Е) 

більше 300 до 500 включно 

А, (Е) 

більше 500 до 1000 включно 

А, (Е) 

Г

до 50 включно 

А, (Е) 

більше 50 до 150 включно 

А, (Е) 

більше 150 до 500 включно 

А, (Е) 

більше 500 до 1000 включно 

А, (Е) 

Примітки: 1. Знаком "-" позначені порошкові вогнегасники, які не допускаються для оснащення зазначених приміщень. 2. За наявності в приміщенні можливості виникнення пожеж різних класів кількість вогнегасників вибирається за одним із класів, для якого ця кількість більша. 


Таблиця 24 – Норми належності водяних та водопінних вогнегасників для виробничих і складських будинків та приміщень промислових підприємств

Категорія примі-щення 

Гранична захищувана площа, м2 

Клас  пожежі 

Мінімальна кількість вогнегасників 

Зарядом вогнегасної речовини, кг

12 

20 

А, Б, а також В з наявністю горючих газів і рідин 

до 25 включно 

А

В

більше 25 до 50 включно 

А

В

більше 50 до 150 включно 

А

12 

12 

В

більше 150 до 250 включно 

А

В

більше 250 до 500 включно 

А

12 

В

10 

більше 500 до 1000 включно 

А

16 

В

12 

В за відсут-ності горючих газів і рідин 

до 50 включно 

А

більше 50 до 100 включно 

А

8

більше 100 до 300 включно 

А

12 

12 

більше 300 до 500 включно 

А

більше 500 до 1000 включно 

А

14 

10 

Г

до 50 включно 

В

більше 50 до 100 включно 

В

більше 100 до 300 включно 

В

більше 300 до 500 включно 

В

11 

11 

більше 500 до 1000 включно 

В

12 

Г, Д

до 50 включно 

А

більше 50 до 150 включно 

А

більше 150 до 500 включно 

А

12 

12 

більше 500 до 1000 включно 

А

16 

16 


Примітки: 1. Знаком "-" позначені водяні та водопінні вогнегасники, які не допускаються для оснащення зазначених приміщень. 2. За наявності в приміщенні можливості виникнення пожеж різних класів кількість вогнегасників вибирається за одним із класів, для якого ця кількість більша. 3. Для гасіння пожеж класу В слід застосовувати водяні вогнегасники із зарядом води з добавками, що забезпечують гасіння пожеж класу В. 


Таблиця 25 – Норми належності вуглекислотних вогнегасників для виробничих і складських будинків та приміщень промислових підприємств

Категорія примі-щення 

Гранична захищувана площа, м2 

Клас пожежі 

Мінімальна кількість вогнегасників 

Заряд вогнегасної речовини, кг

3,5 

14 

18 

А, Б, а також В з наявністю горючих газів і рідин 

до 25 включно 

В, (Е) 

більше 25 до 50 включно 

В, (Е) 

більше 50 до 150 включно 

В, (Е) 

13 

13 

більше 150 до 250 включно 

В, (Е) 

більше 250 до 500 включно 

В, (Е) 

більше 500 до 1000 включно 

В, (Е) 

Г

до 50 включно 

В, (Е) 

більше 50 до 100 включно 

В, (Е) 

більше 100 до 300 включно 

В, (Е) 

13 

13 

більше 300 до 500 включно 

В, (Е) 

більше 500 до 1000 включно 

В, (Е) 

Примітки: 1. Знаком "-" позначені вуглекислотні вогнегасники, які не допускаються для оснащення зазначених приміщень. 2. За наявності в приміщенні можливості виникнення пожеж різних класів кількість вогнегасників вибирається за одним із класів, для якого ця кількість більша


Таблиця 26 – Придатність вогнегасників до гасіння пожеж різних класів та діапазони температур їх експлуатації

Тип вогнегасника

Придатність до гасіння пожеж класів

Діапазон температур експлуатації, не менше


А

В

С

(Е)


Порошковий 

+

+

+

+

від -20ºC до +50ºC, або від -30ºC до +50ºC , або від -40ºC до +50ºC, або -50ºC до +50ºC

Водопінний 

+

+

-

-*

від +5ºC до+50ºC, або від 0ºC до +50ºC, або

від -10ºC до +50ºC, або від -20ºC до +50ºC

Водопінний аерозольний 

+

+

-

+

від 0ºC до +50ºC

Водяний 

+

+**

-

-*

від  +5ºC до +50ºC, або від 0ºC до +50ºC , або від -10ºC до +50ºC, або від -20ºC до +50ºC

Вуглекислотний 

-

+

-

+

від -20ºC до +50ºC 

Примітка. Знак "+" означає придатність вогнегасника для гасіння пожежі цього класу; знак "-" означає непридатність для гасіння пожежі цього класу. * Застосування небезпечне для життя людини. ** Для водяних вогнегасників із зарядом води з добавками, що забезпечують гасіння пожеж класу В


Таблиця 27 – Перелік об'єктів різного призначення, які повинні бути оснащені переносними вогнегасниками

Тип вогнегас-ника 

Позна-чення 

Найменування об'єктів, які рекомендується оснащувати переносними вогнегасниками 

Водяний

ВВ-5, ВВ-6 

Громадські будинки та споруди, квартири житлових будинків, приміщення гуртожитків, будинки індивідуальної забудови, кіоски 

ВВ-9, ВВ-12 

Виробничі, сільськогосподарські, складські та лабораторні будинки і приміщення, адміністративні та побутові будинки і приміщення та споруди промислових підприємств, громадські будинки та споруди, гаражі та автомайстерні 

Водопін-ний

ВВП-6 

Громадські будинки та споруди, квартири житлових будинків, приміщення гуртожитків, будинки індивідуальної забудови, кіоски 

ВВП-9, ВВП-12 

Виробничі, сільськогосподарські, складські та лабораторні будинки і приміщення, адміністративні та побутові будинки і приміщення та споруди промислових підприємств, громадські будинки та споруди, гаражі та автомайстерні 

Водопін-ний аеро-зольний

ВВПА- 400 

Громадські будинки та споруди, квартири житлових будинків, приміщення гуртожитків, будинки індивідуальної забудови, адміністративні та побутові будинки і приміщення та споруди промислових підприємств, лабораторні приміщення, гаражі та автомайстерні, кіоски та торговельні ятки 

Вуглекис- лотний*

ВВК-1,4, ВВК-2 

Громадські будинки та приміщення з наявністю ПЕОМ, приміщення обчислювальних центрів, споруди промислових підприємств 

ВВК-3,5, ВВК-5 

Громадські будинки, споруди та приміщення з наявністю ПЕОМ, приміщення обчислювальних центрів, споруди промислових підприємств 

Порошковий**

ВП-2, ВП-3, ВП-4 

Квартири житлових будинків, приміщення гуртожитків, будинки індивідуальної забудови, приміщення для зберігання автомототранспорту, що розташовані у підвальних та цокольних поверхах житлових будинків, пересувні ремонтні майстерні та лабораторії 

ВП-5, ВП-6, ВП-9, ВП-12

 Виробничі, сільськогосподарські, складські та лабораторні будинки і приміщення, адміністративні та побутові будинки і приміщення та споруди промислових підприємств, громадські будинки та споруди, гаражі та автомайстерні 

Застереження щодо застосування вуглекислотних вогнегасників: при гасінні пожежі в приміщенні необхідно враховувати можливість зниження вмісту кисню в повітрі приміщення нижче граничнодопустимого значення. ** Порошкові вогнегасники слід застосовувати після евакуації людей з приміщення. 


Завдання 4. Визначте тип та необхідну кількість вогнегасників для вибраного вами приміщення. Дайте технічну характеристику цим вогнегасникам.

Завдання 5. Опишіть комплекс організаційних та технічних заходів, які спрямовані на забезпечення безпеки людей, на запобігання пожеж, обмеження їх розповсюдження, а також на створення умов для успішного гасіння пожеж на вибраному вами підприємстві (установі) за наведеним нижче прикладом.


Для запобігання виникненню пожежонебезпечних ситуацій впроваджується комплекс організаційних та технічних заходів, які спрямовані на забезпечення безпеки людей, на запобігання пожеж, обмеження їх розповсюдження, а також на створення умов для успішного гасіння пожеж. Таким заходами є:

  • організаційні – використання приладів, інструменту, паяльників за призначенням, дотримання робочих в належному порядку, проведення інструктажу (щомісячного, квартального, позачергового);
  • технічні – дотримання правил протипожежної безпеки при проектуванні, проведенні проводки, опалення, вентиляції, освітлення, та розміщення обладнання;
  • режимного характеру – заборона куріння в недозволених місцях;
  • експлуатаційні – своєчасні профілактичні огляди, ремонти та випробовування. 

Приміщення для чергування технічного персоналу забезпечується протипожежним інвентарем (вуглекислотними вогнегасниками типу ВВ-2). Проходи між рядами і вихід не повинні загромаджуватись. В випадку виникнення пожежі перш за все потрібно відключити джерело живлення, сповістити про пожежу в пожежну частину. Евакуювати сторонніх людей, які могли опинитися в небезпечній зоні і лише після цього приступити до гасіння пожежі і рятування цінного обладнання.

Для швидкого сповіщення пожежної охорони при виникненні пожежі в приміщенні використовується електрична пожежна сигналізація. Система електричної пожежної сигналізації виявляє пожежу на початковій стадії і сповіщає про місце її виникнення, а також автоматично включає стаціонарні установки гасіння пожеж.

Автоматичні оповісники здійснюють посилку сигналу при різних ознаках. Комбіновані теплові та димові оповісники типу КИ-1 мають чутливий елемент у вигляді іонізуючої камери (реагування на дим) і терморезистори (реагування на теплоту). Температура спрацювання цих оповісники 50-80 °С, площа обслуговування 100 м2. Автоматичне сповіщення продубльоване кнопковим.

Будівля, в якій знаходиться наше приміщення обов'язково має резервний вихід на випадок екстреної евакуації працівників і неможливістю використання основного виходу. Ширина проходів коридорів,дверей, сходових маршів та площадок нормується згідно СниП2.09.02-85 “Производственние здания промишленних предприятий”.Евакуаційні шляхи дозволяють усім працівниркам своєчасно покинути приміщення при винекннині пожежі.

Рисунок 16 – План евакуації персоналу у разі виникнення пожежі

Велика увага приділяється дотриманню обслуговуючим персоналом правил роботи в приміщенні, призначеному для експлуатації системи. В приміщенні не повинно бути сторонніх людей. Працівники повинні використовувати спецодяг. Безпека роботи обслуговуючого персоналу в приміщенні забезпечується:

  • наявністю нормальних проходів між обладнанням;
  • використанням спеціальних технічних меблів;
  • використанням електрозахисних засобів (діелектричних килимків, гумових рукавиць);
  • наявністю аварійного освітлення (Е=2 лк);
  • обладнанням сітки розеток з напругою 220 В;
  • заземленням корпусів обладнання і апаратури освітлювальних пристроїв.